LAADIMINE

Kirjuta otsingusõna

Aktuaalne

Tartu Tervishoiu Kõrgkool osaleb rahvusvahelises projektis MELODIC – Mental Health Support for Young Adults with Cancer

Jaga

Projekti MELODIC eesmärgiks on tõsta tervishoiutöötajate teadlikkust vähihaigete noorte ja nende lähedaste vaimse tervise vajadustest. Üldiseks eesmärgiks on vähidiagnoosiga noorte täiskasvanute (vanuses 18-35 a.) ja nende lähedaste vaimse tervise ja heaolu edendamine. Projekti käigus arendatakse välja treeningprogramm ning soovitused tervishoiutöötajatele, pakkudes seeläbi uusi ja teaduspõhiseid sekkumisvahendeid vähidiagnoosiga noorte täiskasvanute toetamiseks.

Projekti veab eest Turu rakenduskõrgkool ning projektis osaleb 12 partnerorganisatsiooni: Eestist lisaks Tartu Tervishoiu Kõrgkoolile ka Tartu Ülikooli Kliinikum, Soomest Turu Ülikool ja Edela-Soome heaoluteenuste maakond, Iirimaalt Galway Ülikool ja Cancer Care West tugikeskus, Kreekast Lääne-Atika ülikool ja Õhuväe Üldhaigla 251, Portugalist Lissaboni õdede kõrgkool, Hollandist Erasmuse ülikooli meditsiinikeskus, Belgiast Euroopa Vähiorganisatsioon ning Rumeeniast Euroopa Noorte Vähihaigete Ühendus. Kaaspartnerina osaleb projektis Portugali Onkoloogiainstituut Francisco Gentil ja Edela-Soome Vähiliit.

Projekti tegevusplaan

Projekti esimeses etapis on fookuses vaimse tervisega seotud vajaduste kaardistamine vähidiagnoosi saanud noorte täiskasvanute ning nende pereliikmete seas. Samuti uuritakse tervishoiutöötajate täiendkoolituse vajadust, et töötada välja tervishoiutöötajatele suunatud spetsiaalne koolitusprogramm. Koolitusprogrammi eesmärgiks on suurendada tervishoiutöötajate teadlikkust vaimse tervisega seotud muutuste märkamiseks ning patsientide toetamiseks.

Projekti järgmises etapis luuakse patsientidele suunatud treeningprogramm, mis koosneb interaktiivsetest veebiloengutest ning looduses toimuvatest treeningutest. Peamiseks eesmärgiks on selgitada välja treeningprogrammi mõju haigete ning nende lähedaste vaimsele tervisele ja heaolu parandamisele – hinnatakse muutusi depressiooni ja ärevuse sümptomites, üldises heaolus ja elukvaliteedis ning kehalises aktiivsuses.

Projekti lõpp­faasis koostatakse uuringutulemuste põhjal teaduspõhised juhendid, eesmärgiga pakkuda tuge ja praktilisi nõuandeid noortele vähidiagnoosiga patsientidele, nende peredele ning patsientidega kokkupuutuvatele tervishoiutöötajatele.

Projekti kogueelarve on 1.4 miljonit eurot ning projekt on rahastatud Euroopa Komisjoni meetmest EU4Health. Projekt kestab ajavahemikus 01.09.2024 – 31.08.2027. Kõrgkooli meeskonda kuuluvad Merle Varik ja Margit Lenk-Adusoo ja arendusspetsialist Maarika Asi, lisaks on kaasatud Tartu Ülikooli Kliinikumi füsioterapeudid Janika Arras ja Monika Raudsepp.