19.-23. maini viibisid radioloogiatehnikute õppekava juhtivlektor Janelle Märs, lektor Terje Markus ning õppejõud Triin Kasesalu ja Kaari Puna Erasmus programmi raames Itaalias.
Università degli Studi di Bologna on üks suuremaid ülikoole Itaalias. Selle asutamisajaks arvatakse olevat aasta 1088 ning see on ühtlasi nii Euroopa kui ka läänemaailma vanim õpet pakkuv ülikool. Bologna ülikoolis õppis 2021/2022 õppeaasta seisuga 93 753 õpilast (sh 7630 rahvusvahelist õpilast), mis teeb sellest ühe Euroopa suurima ülikooli. Bologna ülikoolil on viis linnakut erinevates linnades: Bologna, Forlì, Cesena, Rimini ja Ravenna, samuti on neil õppefiliaal Buenos Aireses. Meie seekordne sihtpunkt oli Rimini, kus õpetatakse ka radioloogiatehnikuid. Ülikooli õppehooned asuvad auväärses eas linna südames ning vanalinnas on neile juurde ehitatud uus õppehoone, mis oma olemuselt sobitub sellesse maalilisse keskkonda.
Kõikjal hoonete vahel on märgata miniaedasid ja puhkealasid üliõpilastele ning lähedal asuvad söögikohad ja kohvikud pakuvad itaaliapäraselt maitsvaid elamusi nii turistidele kui ka tudengitele. Õppehooneid on palju – näiteks jõuab vaid mõneminutilise jalutuskäiguga mööda kitsaid tänavaid peahoonest raamatukokku, mis on eraldiseisev, kolmekordne, pisikese aiaga hoone. Rimini ise on kuulus kuurortlinn, mis oma rannajoone ja uhkete hotellidega meelitab kohale palju turiste. Sealt on lihtne sõita ühepäevastele ekskursioonidele Rooma (350 km), Veneetsiasse (200 km), Firenzesse (210 km), Pisasse (300 km) või San Marinosse (22 km).
Radioloogiatehnikute õpet koordineerib antud piirkonnas professor Gioele Santucci, kes on alates 1997. aastast Bologna ülikooli dotsent. Gioele Santucci koordineerib meeskonna juhina Itaalias Erasmuse raames üliõpilasi ning on radioloogiatehnikute jaoks hinnatud õppejõud. Professor Gioele Santucci ja õpirände koordinaator Susanne Zaghini tutvustasid meile Bologna ülikooli radioloogiatehnikute õppekava ja õpirände võimalusi Erasmusega.
Samuti oli meil võimalus külastada kohalikku suurhaiglat Rimini Infermi, mis on praktikabaasiks nii kohalikele kui ka välistudengitele. Olgu siinkohal ka märgitud, et sealsed linnaliinibussid on mugavad linnas liiklemiseks ja pangakaardiga valideerides saab endale sõidupileti osta otse bussist.
Radioloogiatehniku õppekavale saab tudeerima tulla 20 üliõpilast aastas ja õpe kestab kolm aastat. Peamiselt õpivad antud ametit noormehed, tütarlaste seas on see eriala vähem populaarne. Märkimisväärne oli see, et radioloogiatehnikud õpivad anatoomiat ja haigusi koos arstiteaduskonna üliõpilastega.
Rõõm oli tõdeda, et sealse raamatukogu riiulitelt leitud radiograafia, kompuutertomograafia ja magnettomograafia õppes kasutatavad õpikud on kasutusel ka meie kõrgkooli õppetöös. Radioloogiatehniku õppekava õppeained on üles ehitatud sarnaselt meie radioloogiatehnikute õppekavaga, järgides EFRS (European Federation of Radiography Societies) radioloogiatehniku kutsestandardit. Üliõpilaste teadmiste hindamismeetodid olid tuttavad ka meie kooli õppejõududele ning kirjalikke teste saab seal teha nii paberil kui ka arvutipõhiselt.
Meelde jäi professori entusiasm õppetöö korraldamisel ja ringkäigul haiglas. Radioloogia osakond on hästi suur ning kolmetunnisel ringkäigul majas saime ainult osaliselt aimu osakonna tööst. Endiselt on radioloogia valdkonnas töötavatel inimestel Itaalias kuuetunnine tööpäev, samuti valitseb ka seal antud erialal tööjõupuudus. Töö toimub vahetustega: kella kaheksast kuni kella kaheni ja kella kahest kuni kella kaheksani õhtul.
Õhtune ja öine vahetus kestavad kokku kaksteist tundi. Seega ei ole osakonnas ka meile harjumuspäraseks saanud traditsioonilisi puhkealasid einestamiseks. Terve suure haigla peale on üks tibatilluke kohvik, kust saab osta seda „õiget“ Itaalia kanget kohvi ja saiakesi. Erakorralise meditsiini osakond on aga eraldi hooneosana suisa kuuekorruseline. Personal selgitas antud hoone vajalikkust suveperioodil, kui Riminisse saabub igal aastal puhkama ligi miljon turisti. Tore oli õppepraktikal näha innustunud noori, kes selgitasid, missugust uuringut nad parasjagu teostavad ja mis on uuringu eesmärk.
Kohtumisel võõrustajatega räägiti radioloogiatehnikute eriala arengutest ja õppepraktika võimalustest Eestis ning tutvustati radioloogiatehniku õppekava ja kiiritusravi magistriõpet Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Keskseks teemaks oli leida Erasmus programmi raames üliõpilastele sobivaid õppepraktika võimalusi vastavalt kõrgkoolide õppekavade õpiväljunditele ja pakkuda tudengitele koostööna erinevaid loenguid telesilla vahendusel.
Töökorralduslikult on sealsetel õppuritel on esmaspäevast neljapäevani õppepraktika haiglas ja reedeti toimub õppetöö valikainetega. Professor Santucci sõnul on antud ajavahemikul välistudengitele Riminis sobilik kliima, kuna teadaolevalt on ulatub suvekuudel siinses piirkonnas temperatuur 40 ja enamagi soojakraadini. Ülikooli õpilasesindus on taganud välistudengitele ka võimaluse õppida itaalia keelt ja reisida nädalavahetustel mööda Itaaliat.
Vahetusüliõpilaseks saab minna ajavahemikul