Viimastel kuudel on mitmed tudengid ja töötajad pöördunud murelikult Tartu Tervishoiu Kõrgkooli poole, küsides võimaluste kohta parkida kõrgkooli territooriumil ja selle lähiümbruses. Paraku ei ole kõrgkooli vastus praegu üleliia optimistlik, kuid saame olukorda siiski selgitada ja mõningaid lahendusi pakkuda.
Parkimisprobleemid Maarjamõisa piirkonnas said alguse 2021. aasta kevadel, kui Tartu Ülikooli Kliinikumi parklad muudeti tasulisteks. Selle tulemusena hakkasid kliinikumi töötajad parkima autosid tasuta parklatesse, mis asuvad Tartu Ülikooli Physicumi ja Chemicumi juures, samuti Nooruse 1 ja 5 õppehoonete parklatesse.
Esialgu ei olnud probleem veel tõsine, kuid aja jooksul muutus parkimine Maarjamõisa piirkonnas järjest keerulisemaks. 2024. aasta suvel paigaldas Tartu Ülikool oma parklatesse tõkkepuud, kuna olukord ei olnud ülikoolile vastuvõetav. Need parklad on Tartu Ülikooli eraomand ja parkimise korraldamine on nende haldusalas. Tõkkepuude paigaldamine põhjustas piirkonnas aga tõsise parkimiskaose. Ülikooli parklad on nüüd pooltühjad, samal ajal kui lähiümbruse tänavad ja teised parklad, sealhulgas Tartu Tervishoiu Kõrgkooli Nooruse 5 ja Nooruse 7 parklad, on ülerahvastatud.
Tartu Tervishoiu Kõrgkool ei ole jäänud käed rüpes ootama, vaid on tegelenud aktiivselt olukorra lahendamisega. Paraku on keerulise parkimisseisu põhjustanud naaberasutuste otsused ja kasvav sõidukite arv. Nii Kliinikumi kui ka Physicumi töötajad pargivad piirkonna tänavatel, mis tähendab, et Tervishoiu Kõrgkooli töötajad ja tudengid peavad samuti leidma kohti, kuhu parkida.
Kuhu parkida?
Tartu Tervishoiu Kõrgkooli tasuta parklad asuvad Nooruse 5 ja Nooruse 7 majade ümbruses – need parklad on kõrgkooli rajatud. Seal saab parkida vabade kohtade olemasolul. Samuti on võimalik parkida ümbruskonna tänavatel vastavalt kehtivale korrale, kui seal leidub vabu kohti. Palju rohkem kohti polegi. Nii Tartu Ülikooli kui ka Rahvusarhiivi parklad on „võõrastele“ suletud. Rahvusarhiiviga on siiski kehtiv kokkulepe, et suuremate konverentside ja aktuste korral tohib nende parklat kasutada.
Tartu Tervishoiu Kõrgkool on teavitanud Tartu Ülikooli tekkinud olukorrast, kuid seni on ülikool olnud üsna passiivne. Õppeaasta on alles alanud ja ülikool veel kaardistab olukorda. On selge, et tasuta parkimisvõimaluste täielikku taastamist ei ole oodata, kuna ülikool soovib tagada parkimiskohtade kättesaadavuse oma töötajatele. Samas võiks ka tasuline parkimine aidata olukorda leevendada, sest praegu on tihti parkimiskohad täis ja autod pargivad keelatud aladele, mille eest on linn juba hakanud trahve määrama.
Muidugi saab soovitada parkida Lõunakeskuse parklasse – nii nagu Tartu Ülikool enda tudengitele soovitab, aga autori arvates ei ole see suures pildis siiski lahendus, kuna inimesed ikkagi otsivad parkimiskohti lähimatel tänavatel.
Ka Tartu Linnavalituse parkimiskorraldajatega on suheldud ning nende esialgne reaktsioon oli küllaltki arrogantne – tsiteerin: „Tervishoiu kõrgkooli inimesed võiksid ometi jala liikuda.“ Selgituse peale, et kõrgkoolis on ca 1500 tudengit ja 170 töötajat ning ühiselamutes on kokku 720 voodikohta, on üsnagi arusaadav, et isegi siis, kui väga paljud liiguvad jala, jäävad mitmed inimesed ikka olude sunnil autoga käima, kuna muud moodust tööle või kooli jõudmiseks pole. Sealjuures on Nooruse 7 ühiselamus 320 kohta Tartu Ülikooli tudengite jaoks, mis tähendab, et ka nendel on omajagu sõidukeid. Tartu linnavalitusega jäi kokkulepe, et piirkonna parkimisprobleemi lahendamiseks kohtume lähiajal ümarlaual, kuhu on kutsutud Tartu Ülikooli Kliinikum, Tartu Ülikool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool ja Tartu Linnavalitsuse esindajad. See kohtumine võiks anda lahenduse, kui kõik osapooled head tahet üles näitavad.
Autori arvates võiks lahendus olla järgmine: Kliinikum laiendab enda töötjate jaoks mõeldud soodusala oma asutuse parklates, kus hetkel on see ala liiga väike; Tartu Ülikool avab enda parklad ka tasuliseks parkimiseks (Snabb vms), kuna nõnda on hädasolijal siiski võimalus parkida; Tartu Linnavalitus püüab täpsustada tänaval parkimise reegleid, olgu selleks siis kasvõi piiratud ajaga parkimine.
Samuti oleme otsinud tuge parkimiskorraldajatelt ja näiteks Europark on oma lahenduse välja pakkunud. See näeb ette, et annaksime tasu eest Tartu Tervishoiu Kõrgkooli parklad Europarki hallata, mis tähendab et kõrgkooli ruumidesse tuleks parkimiskiosk, kus siis üliõpilased saaksid numbri registreerida ja töötjate numbrid lisatakse samuti süsteemi. Seejärel hoiavad kontrolörid silma peal, et parkimine oleks korrektne ja lubatud aja piirides, mis on hetkel 10h. Esialgu tundub, et see variant pisut küll leevendaks olukorda, kuid „pärislahendus“ see siiski pole.
Kokkuvõttes on selge, et olukord on keeruline ja lahendust on vaja. Seni soovitame kõrgkooli töötajatel ja tudengitel varuda kannatust ja planeerida oma liikumised varakult. Jätkame koostööd Tartu Ülikooli, Tartu linnavalituse ja teiste asutustega ning loodame leida lahenduse, mis rahuldab kõiki osapooli.